KEMET T330D476M025AS
Part No.:
T330D476M025AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
T330D476M025AS.pdf
Description:
CAP TANT RAD
Shipping
T330D476M025AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T330
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.600" L x 0.195" W (15.24mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max):
0.390" (9.91mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)