KEMET T330A105J035AS
Part No.:
T330A105J035AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
T330A105J035AS.pdf
Description:
CAP TANT RAD
Shipping
T330A105J035AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T330
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.230" L x 0.105" W (5.84mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.353" (8.96mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)