KEMET T322E107K010AT
Part No.:
T322E107K010AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
T322E107K010AT.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL
Shipping
T322E107K010AT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T322
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" Dia x 0.530" L (7.11mm x 13.46mm)