KEMET T256C107K020BS
Part No.:
T256C107K020BS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
T256C107K020BS.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20V 10% AXIAL
Shipping
T256C107K020BS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T256
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)