Amphenol Piher Sensing Systems T21AH-M0607-102A2020-TA
Part No.:
T21AH-M0607-102A2020-TA
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
T21AH-M0607-102A2020-TA.pdf
Description:
POT 1K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Shipping
T21AH-M0607-102A2020-TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
T-21
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Rotation:
310°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
2.362" (60.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)