Infineon Technologies T2001N36TOFXPSA1
Part No.:
T2001N36TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AF
Datasheet:
T2001N36TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 3600V 29900A DO200AE
Shipping
T2001N36TOFXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
3.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
1900 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
29900 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
350 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C