Vishay Sprague T18D108M075EZSS
Part No.:
T18D108M075EZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T18D108M075EZSS.pdf
Description:
CAP TANT 1000UF 20% 75V AXIAL
Shipping
T18D108M075EZSS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
T18
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
75 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)