Taiwan Semiconductor Corporation T15JA07G-K
Part No.:
T15JA07G-K
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, TS-6P
Datasheet:
T15JA07G-K.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 15A TS-6P
Shipping
T15JA07G-K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, TS-6P
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1 kV
Current - Average Rectified (Io):
15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)