Mini-Circuits SXBP-27R5+
Part No.:
SXBP-27R5+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
RF Filters
Package:
8-SMD, No Lead
Datasheet:
SXBP-27R5+.pdf
Description:
LUMPED LC BPF, 24 - 31 MHZ, 50
Shipping
SXBP-27R5+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
Package/Case:
8-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency:
27.5MHz Center
Bandwidth:
7MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
2.5dB
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.740" L x 0.440" W (18.80mm x 11.18mm)
Height (Max):
0.270" (6.86mm)