Amgis, LLC SWT-2.0-150
Part No.:
SWT-2.0-150
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial
Datasheet:
SWT-2.0-150.pdf
Description:
INDUCTOR 150UH 2.0A 50KHZ THD
Shipping
SWT-2.0-150 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
130 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
20 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.422" (10.71mm)