TDK-Lambda SWS600L-12
Part No.:
SWS600L-12
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SWS600L-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Shipping
SWS600L-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
SWS600L (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
53 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)