TDK-Lambda SWS300A-12
Part No.:
SWS300A-12
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SWS300A-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Shipping
SWS300A-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
SWS300A (300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
26 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.80" L x 2.05" W x 4.01" H (198.1mm x 52.1mm x 101.9mm)