CUI Inc. SWM30-12-NV-P5
Part No.:
SWM30-12-NV-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SWM30-12-NV-P5.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Shipping
SWM30-12-NV-P5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SWM30-N (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
36 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.99" L x 1.69" W x 1.16" H (75.9mm x 42.9mm x 29.5mm)