CUI Inc. SWI6-5.9-N-P7
Part No.:
SWI6-5.9-N-P7
Datasheet:
SWI6-5.9-N-P7.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 7.1W
Shipping
SWI6-5.9-N-P7 Specifications
Series:
SWI6-N (6W)
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5.9V
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
7.1 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)