CUI Inc. SWI20C-T-EW
Part No.:
SWI20C-T-EW
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SWI20C-T-EW.pdf
Description:
AC-DC, 5 VDC/3 A, 9 VDC/2.22 A,
Shipping
SWI20C-T-EW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SWI20C-E (20W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
Europe
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V, 9V, 12V
Current - Output (Max):
1.66A, 2.22A, 3A
Power (Watts):
20 W
No Load Power Consumption:
75mW
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
86%
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
USB C Power Delivery (PD)
Cord Length:
Input Connector:
CEE 7/16
Features:
Size / Dimension:
3.17" L x 1.47" W x 0.87" H (80.4mm x 37.3mm x 22.0mm)