CUI Inc. SWI12-9-N-P5
Part No.:
SWI12-9-N-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SWI12-9-N-P5.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 11W
Shipping
SWI12-9-N-P5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SWI12-N (12W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
11 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)