CUI Inc. SWI10B-5-NB-ST
Part No.:
SWI10B-5-NB-ST
Datasheet:
SWI10B-5-NB-ST.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Shipping
SWI10B-5-NB-ST Specifications
Series:
SWI10B-N (5W)
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
10 W
No Load Power Consumption:
75mW
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Stripped, Tinned Wire Leads
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.48" L x 1.65" W x 0.89" H (63.1mm x 42.0mm x 22.5mm)