CUI Inc. SWI10-12-E-P7R
Part No.:
SWI10-12-E-P7R
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SWI10-12-E-P7R.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Shipping
SWI10-12-E-P7R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SWI10-E (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
Europe
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
10 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
CEE 7/16
Features:
Size / Dimension:
2.72" L x 1.13" W x 3.06" H (69.0mm x 28.8mm x 77.7mm)