CUI Inc. SWH24-24-EB-P5
Part No.:
SWH24-24-EB-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SWH24-24-EB-P5.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Shipping
SWH24-24-EB-P5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SWH24-E (24W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
Europe
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
24 W
No Load Power Consumption:
100mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Efficiency:
86.2%
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
72" (1.83m)
Input Connector:
KSC 8305
Features:
Size / Dimension:
2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm)