CUI Inc. SWH15-5B-EB-P5
Part No.:
SWH15-5B-EB-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SWH15-5B-EB-P5.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Shipping
SWH15-5B-EB-P5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SWH15-E (15W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
Europe
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
100mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Efficiency:
81.4%
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
70.9" (1.80m)
Input Connector:
KSC 8305
Features:
Size / Dimension:
2.44" L x 1.56" W x 1.79" H (62.1mm x 39.7mm x 45.4mm)