Standex-Meder Electronics SW GR501/15-20 AT
Part No.:
SW GR501/15-20 AT
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
SW GR501/15-20 AT.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
Shipping
SW GR501/15-20 AT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
GR501
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
7 ~ 30AT
Release Range:
4 ~ 9AT
Current - Switching:
500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:
200 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
10W
Operate Time:
0.5 ms
Release Time:
0.1 ms
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
Axial
Length - Overall:
2.126" (54.00mm)
Size - Body:
0.091" Dia x 0.500" L (2.30mm x 12.70mm)
Height Above Board:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Capacitance:
0.3 pF
Current - Carry:
1A (AC/DC)