Standex-Meder Electronics SW GR100/10-15 AT
Part No.:
SW GR100/10-15 AT
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
SW GR100/10-15 AT.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 1A 150V
Shipping
SW GR100/10-15 AT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
GR100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
10 ~ 60AT
Release Range:
7 ~ 17AT
Current - Switching:
1A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:
150 V
Voltage - Switching DC:
100 V
Power - Rated:
10VA
Operate Time:
0.8 ms
Release Time:
0.1 ms
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
Axial
Length - Overall:
2.126" (54.00mm)
Size - Body:
0.098" Dia x 0.799" L (2.50mm x 20.30mm)
Height Above Board:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Capacitance:
0.2 pF
Current - Carry:
1.5A (AC/DC)