Littelfuse Inc. SV6016N2TP
Part No.:
SV6016N2TP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SV6016N2TP.pdf
Description:
SCR 16A 600V HI TEMP TO263
Shipping
SV6016N2TP Specifications
Package/Case:
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10.2 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
188A, 225A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)