Littelfuse Inc. SV6012N1QTP
Part No.:
SV6012N1QTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SV6012N1QTP.pdf
Description:
SCR 12A 600V HI TEMP TO263
Shipping
SV6012N1QTP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
SV
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
6 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
22 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 120A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)