Vishay Siliconix SUP45P03-09-GE3
Part No.:
SUP45P03-09-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SUP45P03-09-GE3.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 45A TO220AB
Shipping
SUP45P03-09-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
90 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2700 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
73.5W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)