Vishay Siliconix SUP25P10-138-GE3
Part No.:
SUP25P10-138-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SUP25P10-138-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 16.3A TO220AB
Shipping
SUP25P10-138-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
16.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
13.8mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
60 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2100 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.1W (Ta), 73.5W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)