Vishay Siliconix SUM120N04-1M7L-GE3
Part No.:
SUM120N04-1M7L-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SUM120N04-1M7L-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A TO263
Shipping
SUM120N04-1M7L-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
285 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
11685 pF @ 20 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
375W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)