STMicroelectronics STU7NF25
Part No.:
STU7NF25
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
STU7NF25.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 8A IPAK
Shipping
STU7NF25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
420mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
72W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)