STMicroelectronics STTH30R02DJF-TR
Part No.:
STTH30R02DJF-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STTH30R02DJF-TR.pdf
Description:
DIODE GP 200V 30A POWERFLAT
Shipping
STTH30R02DJF-TR Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (5x6)
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)