STMicroelectronics STS5DNF20V
Part No.:
STS5DNF20V
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
STS5DNF20V.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 5A 8SOIC
Shipping
STS5DNF20V Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
600mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
460pF @ 25V
Power - Max:
2W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)