STMicroelectronics STS4DNF60L
Part No.:
STS4DNF60L
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
STS4DNF60L.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 4A 8SOIC
Shipping
STS4DNF60L Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Active
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
55mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1030pF @ 25V
Power - Max:
2W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)