STMicroelectronics STS3DPF60L
Part No.:
STS3DPF60L
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
STS3DPF60L.pdf
Description:
MOSFET 2P-CH 60V 3A 8SOIC
Shipping
STS3DPF60L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 P-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
120mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15.7nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
630pF @ 25V
Power - Max:
2W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)