STMicroelectronics STS10DN3LH5
Part No.:
STS10DN3LH5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
STS10DN3LH5.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 30V 10A 8SOIC
Shipping
STS10DN3LH5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ V
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
4.6nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
475pF @ 25V
Power - Max:
2.5W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)