STMicroelectronics STPSC20H12GY-TR
Part No.:
STPSC20H12GY-TR
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STPSC20H12GY-TR.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 20A D2PAK
Shipping
STPSC20H12GY-TR Specifications
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
1650pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C