STMicroelectronics STPS40L45CG-TR
Part No.:
STPS40L45CG-TR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STPS40L45CG-TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 20A D2PAK
Shipping
STPS40L45CG-TR Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)