STMicroelectronics STPS30M60DJF-TR
Part No.:
STPS30M60DJF-TR
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STPS30M60DJF-TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 30A POWERFLAT
Shipping
STPS30M60DJF-TR Specifications
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (5x6)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)