STMicroelectronics STPS15H100CH
Part No.:
STPS15H100CH
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
STPS15H100CH.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 100V 7.5A IPAK
Shipping
STPS15H100CH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)