STMicroelectronics STL65DN3LLH5
Part No.:
STL65DN3LLH5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STL65DN3LLH5.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 30V 65A POWERFLAT
Shipping
STL65DN3LLH5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ V
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
65A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6.5mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1500pF @ 25V
Power - Max:
60W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)