STMicroelectronics STL40DN3LLH5
Part No.:
STL40DN3LLH5
Category:
FET, MOSFET Arrays
Datasheet:
STL40DN3LLH5.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 30V 40A POWERFLAT
Shipping
STL40DN3LLH5 Specifications
Series:
STripFET™ V
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
18mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
4.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
475pF @ 25V
Power - Max:
60W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)