STMicroelectronics STL20DN10F7
Part No.:
STL20DN10F7
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STL20DN10F7.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 20A POWERFLAT
Shipping
STL20DN10F7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
67mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
408pF @ 50V
Power - Max:
62.5W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)