STMicroelectronics STL200N45LF7
Part No.:
STL200N45LF7
Category:
FETs, MOSFETs
Datasheet:
STL200N45LF7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 45V 120A POWERFLAT
Shipping
STL200N45LF7 Specifications
Series:
STripFET™ F7
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.8mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5170 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)