STMicroelectronics STL130N8F7
Part No.:
STL130N8F7
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STL130N8F7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 130A POWERFLAT
Shipping
STL130N8F7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.6mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
96 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6340 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
135W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)