CIT Relay and Switch STK4.3LF260
Part No.:
STK4.3LF260
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
STK4.3LF260.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 48V
Shipping
STK4.3LF260 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
STK
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 48VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
260gf
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C