STMicroelectronics STIEC45-30AS
Part No.:
STIEC45-30AS
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
STIEC45-30AS.pdf
Description:
TVS DIODE 30VWM 55VC SMC
Shipping
STIEC45-30AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
STIEC, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
55V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
500A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)