STMicroelectronics STI11NM80
Part No.:
STI11NM80
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
STI11NM80.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A I2PAK
Shipping
STI11NM80 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
400mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
43.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1630 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)