STMicroelectronics STGWT40H60DLFB
Part No.:
STGWT40H60DLFB
Datasheet:
STGWT40H60DLFB.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 283W TO3P-3L
Shipping
STGWT40H60DLFB Specifications
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 40A
Power - Max:
283 W
Switching Energy:
363µJ (off)
Gate Charge:
210 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/142ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)