STMicroelectronics STGWT30V60F
Part No.:
STGWT30V60F
Datasheet:
STGWT30V60F.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 260W TO3PF
Shipping
STGWT30V60F Specifications
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 30A
Power - Max:
260 W
Switching Energy:
383µJ (on), 233µJ (off)
Gate Charge:
163 nC
Td (on/off) @ 25°C:
45ns/189ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)