STMicroelectronics STGWT20V60DF
Part No.:
STGWT20V60DF
Datasheet:
STGWT20V60DF.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 167W TO3P-3
Shipping
STGWT20V60DF Specifications
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 20A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
200µJ (on), 130µJ (off)
Gate Charge:
116 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/149ns
Test Condition:
400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)