STMicroelectronics STGWT20HP65FB
Part No.:
STGWT20HP65FB
Datasheet:
STGWT20HP65FB.pdf
Description:
IGBT
Shipping
STGWT20HP65FB Specifications
Series:
HB
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 20A
Power - Max:
168 W
Switching Energy:
170µJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/139ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)