STMicroelectronics STGWT15H60F
Part No.:
STGWT15H60F
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
STGWT15H60F.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT H SE
Shipping
STGWT15H60F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
H
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 15A
Power - Max:
115 W
Switching Energy:
136µJ (on), 207µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
81 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24.5ns/118ns
Test Condition:
400V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)